Komody pokojowe służą głównie przechowywaniu rzeczy. Oprócz wyglądu należy również wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i miejsce przeznaczenia. Komoda do salonu może z powodzeniem być przeszklona, by móc swobodnie wyeksponować drobiazgi. Jeśli dodatkowo witryna będzie wyposażona w oświetlenie, spełnia również funkcję swoistej lampki. Komody do salonu są dziś dostępne w wielu stylach, stąd każdy znajdzie coś dla siebie.
Komody pokojowe - jak wybrać?
Mnogość stylów i najróżniejsze formy, interesujący design, ciekawa kolorystyka i niebanalne połączenia potrafią przyprawić o zawrót głowy. By zminimalizować problem wyboru odpowiedniej komody do pokoju, warto w pierwszej kolejności określić budżet. Pozwoli to zawęzić ilość modeli do wyboru. Kolejny etap to określenie stylistyki. Współczesne wzornictwo cechuje minimalizm i prostota, Dotyczy to zarówno koloru jak i formy. Dlatego w tym przypadku komody do salonu często mają postać masywnej bryły z oświetleniem i w stonowanej kolorystyce. Sprawdzają się z pomieszczeniach nowoczesnych, gdzie dodatki zredukowane są do minimum. Jeśli jednak chcemy klasyczną komodę pokojową, można wybrać model na nóżkach w brązowym odcieniu. Należy również dodać, że obecne odcienie jednego koloru mogą mieć różne oblicza, stąd wybór jest przeogromny. Ostatnimi czasy coraz częściej można spotkać w domach pomieszczenia w stylu skandynawskim. To naturalne barwy, często białe lub w kolorze drewna. Styl skandynawski jest bardzo funkcjonalny, jednak dość chłodny. Nie brakuje jednak zwolenników komód pokojowych w stylu skandynawskim.
Meble systemowe do salonu
To rozwiązanie, które sprawdza się od wielu lat. Meble systemowe (modułowe) można dowolnie zestawiać, przestawiać, dostawiać, zmieniać. Komody dostosowują się pod potrzeby użytkowników i w każdej chwili istnieje możliwość zmiany układu. Modułowe szafy, szafki rtv, barki, pufy, komody pokojowe, witryny, z oświetleniem lub bez, z oszkleniem lub bez oszklenia. Meble takie sprawdzają się w pomieszczeniach nieustawnych, gdzie jest dużo skosów i wnęk. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu i rozplanowaniu, wnętrze takie może stać się bardziej funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom.
Komody dla dzieci czyli jak urządzić pokój dla dziecka?
Pokój dziecięcy to miejsce szczególne. Rodzice często kierują się wyglądem, jednak należy pamiętać, że pokój dziecięcy powinien być przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny. Ważne jest, by dziecko czuło się w nim dobrze, gdyż będzie w nim spędzać dużo czasu. Mnogość zabawek, pluszaków i najróżniejszych drobiazgów to pierwsza wskazówka, aby komody dla dzieci miały odpowiednią ilość szafek, półek, szuflad i schowków. W przeciwnym razie do pokoju dziecięcego wkradnie się chaos, gdyż konieczne będzie dokupowanie kolejnych mebli, by pomieścić zabawki. Można zdecydować się na odkryte półki, wtedy dziecięce drobiazgi będą wyeksponowane. Jeśli jednak ogrom drobiazgów nas przytłacza, można wybrać komodę z koszem, szufladami i półkami zamkniętymi. Wybierając meble dla dzieci należy mieć na uwadze bezpieczeństwo pociech. Stąd meble takie powinny być pomalowane farbami i lakierami, które spełniają normy europejskie.
Komoda dla noworodka
Jeśli urządzamy pokój dla noworodka, należy zwrócić uwagę na odpowiednie miejsce do przewijania dziecka. W tym celu warto wybrać komodę z przewijakiem. Zaletą jest funkcjonalność mebla. Wszystko co konieczne dla rodzica jest pod ręką, co sprawia, że komoda z przewijakiem jest bardzo praktyczna. Przewijak można w każdej chwili schować do dolnej szuflady, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca na drobiazgi. Gdy dziecko już podrośnie, komoda nadal będzie spełniać swoje funkcje. Dziecko samo będzie mogło sięgnąć swobodnie po ubrania lub posłuży mu jako schowek na zabawki.
Komody młodzieżowe, czyli pokój dla nastolatka
Wydawałoby się,że wybór mebli dla nastolatka jest prosty. Jednak sytuacja wygląda inaczej. Należy zwrócić uwagę, że rosnące dziecko potrzebuje odpowiednich warunków do rozwoju. Należy więc dobrać meble tak, by rosły wraz z dzieckiem i służyły przez lata. Pokój dla nastolatka powinien obfitować w wyraźne i żywe kolory. Meble systemowe to świetne rozwiązanie. Komody młodzieżowe można dowolnie łączyć i przestawiać, co jest bardzo ważne, kiedy dziecko dorasta. Biurka młodzieżowe, łóżko, komoda ze schowkami, półki, szafa...Możliwości składnia jest całe mnóstwo. Warto również wziąć pod uwagę regały, które można aranżować zgodnie z pomysłami dziecka, poprzez dodanie różnych frontów. Aranżując pokój dla nastolatka należy wziąć pod uwagę jego zainteresowania i preferencje. Warto w takim przypadku wybrać meble wspólnie z dzieckiem. Cała przestrzeń powinna współgrać z jego temperamentem i charakterem. Z drugiej stony należy pamiętać, że pokój dla dziecka powinien łączyć w sobie funkcję wygodnej sypialni, miejsca do nauki oraz swoistą przestrzeń do zabawy. Rozbudowane kolekcje składają się z ogromnej ilości komponentów, które pomogą zachować ład i porządek w pokoju. Ilość mebli modułowych do pokoju nastolatka zależy oczywiście od ilości dostępnego miejsca. Standardowy zestaw dla nastolatka powinien zawierać: szafę zwykła lub narożną; komodę na ubrania; biurko; łóżko; półki na książki; stolik rtv; regał; Meble systemowe to świetne rozwiązanie, gdyż w każdej chwili można wymienić, dokupić lub zmienić ustawienie segmentów. Olbrzymi wybór dostosowany zarówno dla dziewczynek i chłopców daje spore pole do popisu przy urządzaniu pokoju dla nastolatka. Aby całość nabrała odpowiedniego charakteru, należy pamiętać o dodatkach i gadżetach, które spersonalizują pomieszczenie i stworzą nastrój dostosowany do charakteru dziecka. Wybór odpowiedniej komody, czy to do salonu czy do pokoju dziecięcego, powinien być poprzedzony dokładnymi pomiarami pomieszczenia i określeniem jej funkcji. Standardowy podział na komody poziome i pionowe pozwoli odpowiednio zaaranżować pomieszczenie. Komoda pionowa zajmuje dużo mniej miejsca i jest wyposażona w wiele szuflad, dzięki czemu jest funkcjonalna i pojemna. Komoda pozioma ma zdecydowanie większą powierzchnię, dlatego można w niej przechowywać większe rzeczy. Posiada również większy blat, dzięki czemu może posłużyć jako mebel pod telewizor.